Prawo spadkowe – co warto wiedzieć?

Prawo spadkowe – co warto wiedzieć?

W życiu można się spotkać z różnymi sytuacjami. Nawet w rodzinach, które dobrze się dogadują i na pozór są niemal idealne, w przypadku spadku może dojść do kłótni i problemów. Warto więc wiedzieć jakie są ogólne zasady związane z dziedziczeniem spadków i o czym należy pamiętać. 

Dziedziczenie ustawowe 

Zgodnie z prawem, które obowiązuje w Polsce, w kwestii spadku najważniejsza jest wola spadkodawcy. Jeżeli pozostawi on po sobie testament, to dziedziczenie odbędzie się zgodnie z nim. Jednak sytuacja jest inna, gdy nikt z osób wymienionych w tym dokumencie, nie chce przyjąć spadku. Wtedy należy powołać się na dziedziczenie ustawowe. W takiej sytuacji ważna może się okazać pomoc prawnika. 

Jakie są rodzaje testamentów?

Można wyróżnić kilka rodzajów testamentów, z którymi można się spotkać:

  • holograficzny – musi zostać napisany własnoręcznie, podpisany czytelnie i opatrzony datą, 
  • urzędowy – wola spadkodawcy zostaje spisana w protokole w obecności kierownika urzędu stanu cywilnego i świadków, 
  • notarialny – ma formę aktu notarialnego, 
  • ustny szczegółowy – taka forma jest dopuszczalna, gdy istnieje zagrożenie rychłą śmiercią, w takiej sytuacji można oświadczyć swoją wolę w obecności trzech świadków, którzy spiszą stosowane oświadczenie. 

Zachowek dla osób najbliższych 

Bardzo ciekawym zagadnieniem jest zachowek dla bliskich. Jest to opcja przewidziana w sytuacji, kiedy spadkodawca pominął w testamencie członków najbliższej rodziny. W takiej sytuacji mogą się oni domagać zachowku. Prawo takie mają: dzieci, wnuki, małżonek, a także rodzice. 

Zachowek to 1/2 wysokości spadku, który należałby się spadkobiercy, gdy dziedziczenie zostałoby przeprowadzone na warunkach ustawowych. Natomiast osoby małoletnie lub niezdolne do pracy mogą otrzymać 2/3 wartości udziału. 

Warto zaznaczyć, że zachowek nie przysługuje, jeśli w testamencie jasno jest określone, że dana osoba została wydziedziczona. O zachowek można wystąpić tylko w okresie trzech lat od momentu ogłoszenia testamentu. 

Dziedziczenie długów – o czym należy pamiętać

Spadek jednak nie zawsze wiąże się z widocznymi korzyściami. Zdarza się tak, że spadkodawca zostawia po sobie długi. Osoby, które są spadkobiorcami takiego „majątku” mają kilka możliwości. Przede wszystkim mogą w całości odrzucić spadek i zostać całkowicie wyłączonym z procesu dziedziczenia. Pomocny może się okazać radca lub adwokat, który podpowie najlepsze rozwiązanie. Innym rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Można też przyjąć spadek w całości i po prostu spłacić wszelkie należności spadkodawcy. 

Należy pamiętać, że w przypadku jakiegokolwiek problemu ze spadkiem, warto zdecydować się na odwiedzenie kancelarii adwokackiej. Od przyjętego spadku trzeba także zapłacić stosowany podatek, z którego jest zwolniona tylko najbliższa rodzina autora testamentu. Jeżeli spadek przekracza kwotę 9637 zł, należy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego do miesiąca od prawomocnego nabycia spadku. 

Czytaj dalej na stronie prawników: https://dm-adwokaci.pl/przyjecie-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza-co-to-znaczy/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*