Wypadki w pracy a asekuracja – podstawowe informacje

Asekuracja w pracy jest bardzo ważnym aspektem, który powinien być realizowany na możliwie jak najwyższym poziomie, dzięki czemu udaje się później unikać poważnych wypadków w pracy. Sprawdza się to zwłaszcza podczas wykonywania pracy na wysokościach. Działania asekuracyjne opierają się na zabezpieczeniu lin oraz uprzęży, ale też drabin i wszelkich barier ochronnych. Czuwają nad tym doświadczeni specjaliści, którzy mają za zadanie zadbać o stworzenie właściwych warunków do wykonywania konkretnego zadania.

Przestrzeganie obowiązujących zasad BHP i zachowanie środków ostrożności

Wypadek w pracy może się przydarzyć w najmniej spodziewanym momencie, ale zabezpieczeniem mogą okazać się obowiązujące zasady BHP, których należy bezwzględnie przestrzegać. Poza tym pracownicy nie mogą zapominać o zachowaniu istotnych środków ostrożności. Sprawdza się to zwłaszcza przy pracy na drabinie. Podstawowym elementem wyposażenia pracownika będzie w tym przypadku kask, który należy umieścić na własnej głowie. To skuteczna ochrona przed poważnymi urazami głowy.

Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o kilka podstawowych kwestii:

  • sprawdzić stan techniczny drabiny, lin, uprzęży oraz wszelkich akcesoriów,
  • wybrać właściwy typ i rodzaj sprzętu przeznaczonego do prac na wysokościach,
  • przejść niezbędne szkolenie BHP.

Jak widać asekuracja jest bardzo ważna, ale bez odpowiednich przygotowań do pracy na pewno się nie obejdzie. Kluczowe jest też to, aby osoba znajdująca się na drabinie była asekurowana z dołu. Pracownicy muszą zachować między sobą kontakt wzrokowy lub słuchowy. 

W jakie akcesoria powinni wyposażyć się pracownicy?

Wypadek w pracy to poważna sprawa, ale jeśli pracownicy wyposażą się w odpowiedniej klasy akcesoria powinni podwyższyć poziom własnego bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o wykorzystanie takich elementów, jak:

  • szelki bezpieczeństwa,
  • pas biodrowy,
  • zaczep taśmowy,
  • urządzenie samozaciskowe z liną,
  • amortyzator,
  • kask,
  • buty z podeszwą antypoślizgową.

Z takim wyposażeniem asekuracja będzie przebiegała profesjonalnie i bez żadnych zakłóceń. Oczywiście w pierwszej kolejności wypada skupić się na zbadaniu stanu technicznego poszczególnych akcesoriów, tak aby mieć stuprocentową pewność tego, że można je dopuścić do użytku.

Przeszkolenie pracowników to podstawa sukcesu

Zgodnie z przepisami BHP przeszkolenie pracowników to podstawa sukcesu, ponieważ zainteresowane osoby dowiedzą się, jakie stanowisko pracy na nich czeka, a do tego zdobędą niezbędną wiedzę teoretyczną. W trakcie takich szkoleń istotnym punktem jest asekuracja, tak aby wiedzieć, jak zachować się na wysokości oraz w jaki sposób asekurować swojego kolegę z pracy. Tym sposobem niweluje się ryzyko występowania poważnych wypadków w pracy, które mogłyby doprowadzić w konsekwencji do wielu szkód, urazów, a nawet śmierci. Pracownicy powinni przechodzić szkolenia wstępne oraz okresowe, dzięki czemu poziom ich wiedzy oraz umiejętności będzie stale rósł. Każdorazowe wzięcie udziału w takim szkoleniu powinno być odnotowane w odpowiednim dokumencie. 

Potrzebujesz sprzętu do zabezpieczeń? wejdź na stronę: https://asekuracje.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*