Rozwód z orzeczeniem o winie. Komu należą się alimenty?

Separacja małżonków może zakończyć się rozwodem. Sąd ustalając rozpad małżeństwa może jednocześnie zająć się orzekaniem o winie jednego z partnerów. Ustalenie, że jeden z małżonków winny był rozpadowi pożycia może istotnie rzutować na dalsze relacje między byłymi partnerami. Zwłaszcza, gdy chodzi o alimenty.

Dla kogo alimenty po rozwodzie z orzeczeniem o winie?

Na alimenty od rodziców, których małżeństwo zakończyło się mogą liczyć przede wszystkim dzieci. W ich wypadku nie ma jednak znaczenia, czy rozwód zakończył się orzeczeniem o winie, czy porozumieniem stron. Bez względu na rodzaj zasądzonego wyroku małoletni podopieczni mają prawo do otrzymywania alimentów od rodziców do czasu, gdy sami będą w stanie się samodzielnie utrzymać. Mówi o tym art. 133 ust.1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. O alimenty zwrócić się można już podczas rozprawy rozwodowej lub dopiero po jej zakończeniu. Zobowiązanie do płacenia na dziecko, które pozostało przy jednym z rodziców może nastąpić także dobrowolnie. Jeśli jednak tak się nie stało, opiekun może wystąpić do sądu w imieniu podopiecznego o zasądzenie środków potrzebnych do utrzymania dziecka. Czytaj więcej na stronie prawników https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-rodzinne/

Świadczenie, o które może ubiegać się były małżonek

Okazuje się, że o alimenty może starać się także jeden z małżonków. W tym wypadku orzeczenie o winie rozpadu małżeństwa będzie miało istotne znaczenie. Strona poszkodowana może bowiem ubiegać się o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych od małżonka wyłącznie winnego rozpadowi pożycia. Określa to art. 60 ust. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Współpracujący z poszkodowaną stroną adwokat powinien złożyć do sądu odpowiednie pismo, w którym jego klient żądać będzie przyznania świadczenia. Co, gdy rozwód zakończył się porozumieniem stron lub orzeczeniem winy obojga małżonków? Wówczas o alimenty może starać się strona, która znajduje się w niedostatku. Polskie przepisy ściśle określają znaczenie tego stanu.

Rozwód a alimenty dożywotnie

Warto wiedzieć, że ustalona kwota alimentów może ulec zmianie. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku świadczenia na dziecko, którego potrzeby finansowe zmieniają się wraz z dorastaniem. Jeśli opiekun przedstawi przed sądem dowody na to, że kwota alimentów powinna zostać zwiększona, najpewniej tak się stanie. Rozwodzący się małżonkowie powinni również pamiętać, że mogą zostać zasądzone im alimenty dożywotnie. Ma to miejsce m.in. w przypadku, gdy strona poszkodowana na skutek rozwodu (z orzeczeniem o winie drugiego małżonka) poświęciła swoją karierę dla małżeństwa, a więc pogorszenie jej sytuacji majątkowej będzie trwałe i nieodwracalne.

Co zrobić, gdy eksmałżonek nie chce płacić alimentów?

W przypadku, gdy partner uchyla się od płacenia zasądzonych alimentów, warto sięgnąć po porady prawne od specjalistów. Doradzą oni, co robić w szczególnych przypadkach zaniechania płacenia oraz jak walczyć o należne sobie pieniądze. Brak zapłaty zasądzonego świadczenia może być bowiem związany z faktyczną utratą zatrudnienia, bądź celowym uchylaniem się od zapłaty. Wymaga więc to indywidualnego podejścia do sprawy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*