Prawo jest systemem norm, które korespondują ze sobą oraz uzupełniają się. Właśnie dlatego, jedno zdarzenie prawne, częstokroć, kreuje inne zdarzenie oraz określone skutki prawne. Jednym z takich zdarzeń jest śmierć człowieka oraz nabycie po nim spadku. Z uwagi na skomplikowane procedury z tym związane, wskazane będzie skorzystanie z usług profesjonalisty.
Odrzucenie spadku
W praktyce oznacza to, że osoba powołana do dziedziczenia (spadkobierca ustawowy lub testamentowy) rezygnuje z przyjęcia spadku po zmarłej osobie. Sprowadza się to do wyłączenia jego odpowiedzialności za ewentualne długi spadkowe w całości, ale również do braku praw do ewentualnego majątku.
Kiedy najlepiej odrzucić spadek?
Przed nowelizacją przepisów dotyczących dziedziczenia, przyjmowało się, że odrzucenie powinno nastąpić przede wszystkim wtedy, gdy osoba spadkodawcy, a głównie jego sytuacja majątkowa, nie była nam dobrze znana i powstawała obawa przez odziedziczeniem długów spadkowych. Miało to istotne znaczenie, zwłaszcza kiedy długi spadkowe mogły być lub były zdecydowanie wyższe niż płynące z tego korzyści. W takim przypadku, nawet przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza wydawało się nieopłacalne.
Obecnie, po wspomnianej nowelizacji, nie istnieje przyjęcie spadku wprost. Tę instytucję zastąpiło przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza. Zatem, odrzucenie spadku aktualnie podyktowane jest bardziej chęcią ograniczenia formalności, jakie należałoby dopełnić oraz własną wolą, niż kwestią troski o własny majątek.
Sposób i termin odrzucenia spadku
Notarialne lub sądowe odrzucenie spadku
Najlepszym i najmniej czasochłonnym sposobem jest oświadczenie woli złożone w towarzystwie notariusza. Innym rozwiązaniem jest skierowanie podobnego oświadczenia do właściwego Sądu. Warto zaznaczyć, że z uwagi na długie terminy oczekiwania na rozprawę, notarialne załatwienie sprawy wydaje się być zdecydowania szybsze.
Termin
Przepisy prawa wskazują na konkretny termin załatwienia sprawy. Jest to okres 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca powziął informacje o swoim tytule spadkowym. Termin ten nie jest możliwy do przywrócenia.
Stwierdzenie nabycia spadku
W praktyce oznacza złożenie przez podmiot uprawniony (spadkodawcę ustawowego lub testamentowego) oświadczenia o przyjęciu spadku po zmarłym. W tym miejscu, również, warto wspomnieć, że przyjęcie to nie odbywa się wprost, tak jak do niedawna, a jedynie z dobrodziejstwem inwentarza.
Sposób nabycia spadku oraz terminy
Właściwie, pojawia się kilka dróg. Jedna z nich to wizyta u notariusza i złożenie w jego obecności oświadczenia o chęci przyjęcia spadku. Inna droga to sądowe stwierdzenie nabycia spadku, która jest zdecydowanie dłuższa. Trzecie rozwiązanie to sytuacja, kiedy nie podejmujemy żadnych kroków, a po upływie określonego przepisami czasu ex lege stajemy się właścicielami majątku po spadkobiercy.
Masz problem ze spadkiem zobacz artykuł na stronie Kancelarii: https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-spadkowe
Terminy
Obecnie, obowiązujące prawo nie wskazuje wprost na termin związany ze złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku. Jednak, na podstawie przepisów korespondujących można uznać, że po terminie 6 miesięcy od powzięcia informacji o dziedziczeniu, spadek zostanie nabyty przez nas ex lege. Zatem termin ten jest wyznacznikiem, jeśli chcemy w ty przedmiocie złożyć samodzielnie oświadczenie woli.
Kto może nam pomóc w odrzuceniu lub przyjęciu spadku i gdzie szukać regulacji z tym związanych?
Jak wspomniano, procedura odrzucenia spadku lub jego nabycia nie jest trudna, jednak osoby, które nie czują się pewnie w gąszczu przepisów powinny skorzystać z porady specjalisty.
Profesjonalny pełnomocnik
Dobrym wyborem jest wybór profesjonalnego pełnomocnika, który specjalizuje się w prawie spadkowym. Będzie to adwokat lub radca prawny.
Pełnomocnik z urzędu
Konieczne jest także, by pamiętać o regulacjach dotyczących pomocy prawnej. Jeśli nasza sytuacja majątkowa nie pozwala na pokrycie kosztów pełnomocnika profesjonalnego, a jego udziału wymaga ochrona naszych praw, możemy uzyskać pełnomocnika z urzędu.
Poradnie prawne
Dużą popularnością cieszą się także studenckie poradnie prawne. Ich pracownicy, wprawdzie, nie mogą reprezentować interesów osób, które się do nich zgłaszają, jednak w niezbędnym zakresie udzielają porad prawnych.
Regulacje prawne dotyczące postępowania spadkowego
Głównym źródłem przepisów materialnych dotyczących spadków jest kodeks rodzinny i opiekuńczy. Natomiast, przepisy proceduralne zawarte są w kodeksie postępowania cywilnego. Warto, także, zwrócić uwagę na doktrynę oraz orzecznictwo sądów.
Czytaj więcej na stronie: https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-spadkowe
Dodaj komentarz