Rozwód – dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty

Badania dowodzą, że co drugie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Sam proces rozwodowy jest bardzo stresujący i czasochłonny. Dlatego warto skorzystać z porady profesjonalnego pełnomocnika, który przygotuje za nas pisma, będzie reprezentować przeć sądem i udzielać porad. Dobry adwokat rozwód przeprowadzi w taki sposób, żeby był jak najbardziej dla nas bezbolesny. 

Jak wygląda procedura rozwodowa?

Kwestię rozwodów reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Kodeks postępowania cywilnego. Najpierw jedna ze stron składa pozew do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, o ile co najmniej jeden z małżonków nadal zamieszkuje w tym okręgu. Pozew doręcza się również drugiej stronie. Następnie sąd wyznacza rozprawę. Jeżeli strony są zgodne i brak jest małoletnich dzieci, to sprawa może zakończyć się już po pierwszej rozprawie. Jeżeli brak zgody albo jedna ze stron wnosi o orzeczenie winy drugiej strony, sprawa może trwać bardzo długo a sąd przeprowadza postępowanie dowodowe. Tutaj szczególnie nieoceniona jest pomoc profesjonalisty. 

W czym pomoże adwokat 

Postępowanie rozwodowe bywa skomplikowane. Przede wszystkim jednak jest bardzo sformalizowane. Złożenie pozwu do sądu wymaga odpowiedniej formy. Profesjonalny pełnomocnik pomoże przygotować pozew lub odpowiedź na niego. Podpowie jak zebrać dowody i jak z nich skorzystać. Będzie nas reprezentować przed sądem i pomoże złagodzić stres z tym związany. Wreszcie, odpowie co zrobić po uzyskaniu orzeczenia ustalającego rozwiązanie małżeństwa. 

Pamiętajmy również, że sąd przed wydaniem wyroku może skierować nas do mediatora. I chociaż postępowanie mediacyjne jest mniej sformalizowane, to nadal bywa stresujące. Dlatego warto mieć przy sobie prawnika, który pomoże nam w doprowadzeniu do ugody mediacyjnej. 

Rozwód to nie wszystko 

Uzyskanie wyroku rozwodowego nie kończy całej sprawy, o czym często zapomina się wszczynając procedurę. Pozostaje jeszcze podział majątku i uregulowanie spraw opieki nad wspólnymi dziećmi. Na tym etapie pomoc adwokata również może nam się przydać. Przygotuje on projekt podziału i podpowie, co zrobić ze wspólnymi zobowiązaniami. Pomoże w kwestiach związanych z kredytem, na przykład w załatwieniu formalności prowadzących do przejęcia kredytu przez jednego z małżonków. Warto również poprosić go o pomoc w przygotowaniu planu rodzicielskiego. Ustalimy w nim nie tylko to, z kim dziecko będzie mieszkać, ale także kwestie spędzania wakacji i świąt czy sposobów i kwot niezbędnych do sfinansowania wydatków związanych z dzieckiem.

Profesjonalistów specjalizujących się w sprawach o rozwód znajdziemy w wielu miejscach. Można poszukać ich w internecie albo popytać znajomych o polecone osoby. Warto spojrzeć na ofertę adwokatów w większych miastach. Na przykład w sprawach o rozwód Katowice są miejscem, gdzie znajdziemy wielu specjalistów. Ponieważ sprawy rozwodowe są bardzo delikatne, dobrze jest poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego prawnika, który pomoże nam przez to wszystko przejść najłagodniej, jak to możliwe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*