Ile kosztuje rozwód? Postępowanie rozwodowe w Polsce

Jak wiadomo, rozwód nigdy nie jest przyjemną sprawą. W pewnym momencie życia dochodzi jednak czasem do sytuacji, kiedy rozwód jest jedyną szansą na poprawę. Niestety, rozpad małżeństwa nie wiąże się jedynie z nieprzyjemnymi uczuciami. To również dosyć wysokie koszty, które musimy ponieść aby otrzymać rozwód. Ile kosztuje rozwód? W poniższym tekście przytaczamy niektóre sumy, które będziemy musieli ponieść.

Usługi profesjonalisty – koszt adwokata

Przede wszystkim, jeżeli chcemy uzyskać rozwód na naszą korzyść, najprawdopodobniej będziemy musieli skorzystać z usług dobrego adwokata. Jeżeli chcemy, aby nasz wspólny majątek został sprawiedliwie podzielony, niestety nie obędzie się bez profesjonalisty. Z prawnika będziemy mogli zrezygnować prawdopodobnie jedynie wtedy, gdy razem ze współmałżonkiem dojdziemy do wniosku, że chcemy rozwodu bez orzekania winy. Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na otrzymanie rozwodu, jednak niestety niezwykle rzadko jest on możliwy. Najczęściej jeden z małżonków nie godzi się na proponowany podział majątku i żąda rozwodu z orzekaniem winy. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług profesjonalisty – adwokat Piła. W ten sposób zabezpieczymy się przed możliwością popełnienia błędów, które mogą wywołać znaczne straty finansowe.

Postępowanie sądowe – koszty rozwodu

Podstawową opłatą, którą musimy uiścić, jest wniesienie opłaty od pozwu rozwodowego. Kwota jest stała, a więc każdy, kto chce zabrać rozwód, musi zapłacić zawsze 600 złotych. Oczywiście opłata musi zostać wniesiona przez małżonka, który składa pozew o rozwód. Co ciekawe, przy rozwodzie bez orzeczenia o winie (za zgodą obydwu małżonków) sąd zwraca połowę opłaty od pozwu, a więc 300 złotych. Zwrot następuje po uprawomocnieniu wyroku.

W wypadku, gdy osoba, która składa pozew chce ustalenia podziału majątku, musi zapłacić dodatkowo 1000 złotych. Jeżeli małżonkowie dojdą do porozumienia w sprawie podziału majątku, mogą złożyć wspólny wniosek, którego należy opłacić kwotą w wysokości 300 złotych. Jeżeli sąd orzeknie, że jeden z małżonków zostanie eksmitowany, druga strona musi wnieść opłatę 200 złotych. Poza wskazanymi opłatami, podczas postępowania sądowego wynikają najczęściej dodatkowe koszty, które będziemy zobowiązani zapłacić. Będą to między innymi koszty psychologa dziecięcego, sporządzenia opinii przez biegłego specjalistę itp.

Przeciętne koszty rozwodu

Jak widzimy, na koszt rozwodu składa się kilka, czasami kilkanaście czynników. Wszystko zależy od sytuacji materialnej małżonków, dzieci oraz generalnych układów pomiędzy partnerami. Najtańszy rozwód małżonków, którzy nie posiadają dzieci wynosi około 860 złotych, jednak jest to sytuacja raczej rzadka. Zazwyczaj koszty oscylują pomiędzy dwoma a czterema tysiącami. Jeżeli uda nam się uzyskać zgodę na zwolnienie od kosztów sądowych, możemy liczyć na zmniejszenie kosztów rozwodu lub zupełne ich usunięcie. Oczywiście jest to uzależnione od sytuacji materialnej oraz od wyroku.

Jak widzimy, rozwód może przynieść poważne straty finansowe. Właśnie dlatego polecamy skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, dzięki czemu nie będziemy narażeni na niesprawiedliwy podział majątku lub na inne dodatkowe koszty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*