Prawo do adwokata

Większość osób kojarzy to zjawisko z filmów, w których policjanci wypowiadają słynną formułkę, odnoszącą się do prawa do zachowania milczenia i do adwokata. W Europie również podobne stwierdzenia obowiązują i są zgodne z prawem, jednak w Polsce nie do końca. Kiedy można wstrzymać się jakimikolwiek działaniami do czasu kontaktu z prawnikiem?

Europejska dyrektywa określa, że policjanci zatrzymujący podejrzanego o popełnienie przestępstwa mają obowiązek poinformować go, że do czasu przyjazdu adwokata może zachować milczenie. Niestety, Polska, jak w przypadku niektórych innych dyrektyw, nie zdążyła lub nie podjęła wystarczających kroków, aby przełożyć dyrektywę w na rodzimy wymiar sprawiedliwości.

Kto ma prawo do adwokata zaraz po zatrzymaniu?

Obecnie jedynie osoby już wcześniej posiadające obrońcę, czyli legalnie działającego adwokata, mogą wstrzymać się z odpowiadaniem na pytania podczas przesłuchania. Jeśli go nie mają, prokuratura nie musi wstrzymywać procedur. Według dyrektywy, powinno to przebiegać w taki sposób, że osoba bez adwokata ma czas, aby go wybrać i powołać. Również nieobecność usprawiedliwiona przez adwokata, nie oddala samego przesłuchania.

Wstępna faza sprawy jest niezwykle kluczowa dla prokuratury, ale również dla samego podejrzanego. Dzięki wsparciu osoby zaznajomionej z działaniami policjantów i innych organów ścigania podczas przesłuchań, oskarżony może korzystniej wypaść podczas postępowania. Samo ograniczenie stresu takiej osoby czy poinstruowanie o jej prawach wiele zmienia. Potrzebujesz obrońcy? Kancelaria prawna z Poznania świadczy takie usługi na najwyższym poziomie profesjonalizmu.

Na co wpływa obecność adwokata?

W takich sytuacjach traci prokuratura, która może nie uzyskać już takich ważnych informacji, jakie mogła zdobyć w pierwszych godzinach od zatrzymania. Czasem wpływa to na szybsze rozwiązanie prawdziwej sprawy, gdzie przyznanie się do winy jest głównie kwestią formalności, jednak czasem podpisanie kwitku dla świętego spokoju może wpędzić niewinną osobę w poważne problemy.

Warto wspomnieć, że osoby bez możliwości finansowych na zatrudnienie adwokata mogą być w poważnych problemach, a względem ich nie jest naruszany artykuł 42. konstytucji. Odnosi się on do prawa do obrony we wszystkich stadiach postępowania karnego. Jeśli przed postawieniem zarzutów nie zapewnimy danej osobie obrońcy, choćby i z urzędu, wtedy można mówić o problemach z przestrzeganiem tego artykułu konstytucji. Jest to jednak analiza przeznaczona dla ekspertów w tej dziedzinie.

Dlatego też wnioski wynikające z tego tekstu są naprawdę proste. Jeśli masz możliwość i środki na zatrudnienie adwokata, zrób to. Ułatwisz sobie naprawdę nieprzyjemne sytuacje, które tak naprawdę mogą spotkać każdego, niezależnie od tego czym się zajmuje, gdzie mieszka i kim jest. Warto o tym pamiętać i znać swoje prawa, ponieważ ich nieznajomość jedynie szkodzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*