Odszkodowanie za śmierć dziecka. Komu należy się odszkodowanie?

Śmierć dziecka to zawsze olbrzymia tragedia, zarówno dla jego najbliższych, jak i całego społeczeństwa. Pozostawia w sercach ogromną wyrwę, którą nic nie jest w stanie załatać. Po opadnięciu pierwszego szoku warto jednak pomyśleć o odszkodowaniu i zadośćuczynieniu wynikającym z poniesionej straty. Pomocy należy szukać u profesjonalistów, a poniższy tekst to tylko garść wskazówek, o których warto wiedzieć przed rozmową ze specjalistami. Odpowiedź na nasuwające się pytania znajdują się poniżej, a więc gorąco zachęcam do dalszej lektury.

Kto odpowiada za wypadek śmiertelny z udziałem dziecka?

Najczęściej spotykamy się z tą tragedią w przypadku różnego rodzaju wypadków komunikacyjnych. W tej sytuacji odszkodowanie przysługuje, gdy dziecku nie można przypisać wyłącznej winy za zdarzenie. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy młody człowiek nie ukończył 13 lat (w świetle kodeksu cywilnego małoletni nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny, a więc nie można mu przypisać winy za zdarzenie, co oznacza, że ubezpieczyciel znacznie pomniejszy zadośćuczynienie). Dość często śmiercią dziecka skutkują błędy okołoporodowe. W takiej sytuacji także należy domagać się odszkodowania.

Komu przysługuje odszkodowanie za śmierć dziecka?

Oczywistą kwestią jest, że rodzicom zmarłego, gdyż to oni ponieśli największą stratę. Wynikający z art. 446 § 3 i 4 kodeksu cywilnego katalog osób uprawnionych do świadczenia jest dość szeroki i otwarty. Mianowicie przepisy mówią o gronie najbliższych dla zmarłego osób. Nie mamy tu ograniczenia tylko do rodziców, ale uprawnione do odszkodowania jest także rodzeństwo (także przyrodnie), a nawet partnerzy rodziców oraz inne związane z dzieckiem blisko osoby. Krąg uprawnionych nie jest przez ustawę zamknięty.

Roszczenia wynikające z tej sytuacji przedawniają się dopiero po 20 latach.

Dokumenty niezbędne do dochodzenia zadośćuczynienia po śmierci dziecka

  • Do uzyskania odszkodowania za śmierć dziecka jest:
  • akt zgonu dziecka
  • akt urodzenia osoby roszczącej o odszkodowanie
  • odpis wyroku skazującego za przestępstwo, w wyniku którego dziecko poniosło śmierć (bądź inne dokumenty związane z procesem karnym)
  • dokumenty z innych postępowań, w których roszczący domagał się odszkodowania (jeśli takie istnieją)

W takim sporze warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy specjalizują się w sprawach odszkodowań. Posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie oraz podejdą do tego poważnie jednocześnie trzymając emocje na wodzy.

Co sąd bierze pod uwagę decydując o wysokości odszkodowania po śmieci dziecka?

W pierwszej kolejności bierze pod uwagę poniesione straty emocjonalne i psychiczne. Znaczenie ma ból i cierpienie odczuwane po stracie bliskiej osoby, a także poczucie straty i osamotnienia. Z tego wynika szeroko rozumiany uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Śmierć dziecka negatywnie wpływa na życie całej rodziny. Następuje tu osłabienie więzi rodzinnych, co sąd również uwzględnia w swoim orzeczeniu. Zwraca szczególną uwagę na trwałość skutków i ich wpływ na przyszłość..

Wysokość odszkodowania po stracie bliskiej osoby

Bardzo trudno jest wycenić tak wielką stratę. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ugodach przedsądowych proponują kwoty kilkudziesięciu tysięcy. Natomiast sąd przyznaje odszkodowania w wielkości kilkukrotnie większej, czyli ponad 100.000 złotych.

Zwrot kosztów pochówku

Dodatkowo można dochodzić zwrotu wszelkich kosztów związanych z pochówkiem i pogrzebem. Wlicza się w to m.in. transport zwłok, usługi zakładu pogrzebowego czy obecność kapłana. W orzecznictwie za takie wydatki uznano stypę, a także nagrobek.

Pieniądze z pewnością nie złagodzą bólu po stracie członka najbliższej rodziny, ale mogą ułatwić organizację bez tej osoby dalszego życia. Nie stanowią żadnego zastępstwa, są tylko delikatnym ułatwieniem.

Uzyskaj bezpłatną konsultację prawną w LexHelper.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*