Wychowywanie dzieci to skomplikowany proces, na który duży wpływ ma także szkoła. Zatrudnieni w placówkach nauczyciele od najmłodszych lat wpajają dzieciom określone zachowania i postawy. Jednakże do podjęcia pracy o charakterze edukacyjnym potrzebne są odpowiednie kwalifikacje i ukończone szkolenia. Nauczyciele podkreślają, że w ich zawodzie nie jest łatwo o zatrudnienie, wbrew temu, co myśli ogół społeczeństwa. O co więc może chodzić?
Lata spędzone na uczelniach
Praca jako nauczyciel w szkole wymaga ukończenia odpowiednich szkół i zdobycia wykształcenia kierunkowego. Najczęściej zatrudnienie znajdują te osoby, które obroniły tytuł magistra w kierunku pedagogicznym. Warto wiedzieć, że im wyższy szczebel szkoły, w której chce się podjąć zatrudnienie, tym wyższe wymagania stawiane są przed nauczycielami. Tym samym do pracy w podstawówce wystarczy wykształcenie wyższe z obronionym licencjatem, podczas gdy praca w szkole podstawowej średniej to obligatoryjne wykształcenie magisterskie.
Zasady ubiegania się o pracę
Nauczyciele ubiegający się o zatrudnienie powinni także pamiętać, że zobowiązani są oni przedstawić zaświadczenie o niekaralności swojemu przełożonemu już w czasie rekrutacji. Tym samym osoby z niepożądanymi zapisami w dokumentach z Krajowego Rejestru Karnego dyskwalifikowane są z uprawiania tego zawodu. Obowiązek przedstawienia formularza od lat budzi kontrowersje w świecie nauczycieli, jednakże nie zapowiada się, by miał on zostać zniesiony. Tym samym rodzice są zadowoleni, że tak wiele wymaga się od wychowawców ich dzieci.
Bardzo dobrze, że nauczyciel nie może być karany!
Skąd ja to znam…