Wiek emerytalny- co o nim wiadomo?

Wykonywana przez wiele lat praca wiąże się z wieloma obowiązkami i prawami. Należy do nich między innymi comiesięczne odprowadzanie pewnych kwot na poczet funduszu emerytalnego. To właśnie on w podeszłym wieku ma stanowić podstawowe źródło utrzymania ludzi. W Polsce prawo emerytalne przechodziło w ostatnim czasie przez wiele zmian, przez co samo zrozumienie, kiedy okres emerytalny rozpoczyna się dla kobiet, a kiedy dla mężczyzn może okazać się problematyczne. Co więc warto wiedzieć na ten temat?

Tradycyjna emerytura

Choć przedstawiciele parlamentu walczyli, by wiek emerytalne w Polsce wynosił 67 lat, to udało się przywrócić ten pułap to stanu pierwotnego. Obecnie wiek 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn kwalifikuje do starania się o przejście na emeryturę. Wielkość świadczenia otrzymywane w tym zakresie zależy od comiesięcznych składek, które odprowadzane zostały do ubezpieczalni podczas lat pracy. Te stanowiły określony procent przychodu, stąd podczas emerytury mogą występować tak duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi świadczeniami osób starszych.

Emerytura za pracę w trudnych warunkach

Obok otrzymywania tradycyjnej emerytury ludzie w podeszłym wieku mogą ubiegać się o świadczenie, jakim jest emerytura pomostowa. Aby ją otrzymać należy spełnić szereg wymagań, jednakże do najważniejszych zalicza się określony wiek oraz praca w warunkach szczególnych. Gdy mowa o wieku, chodzi o skończenie 55 lat przez kobiety oraz 60 lat przez mężczyzn. Po tym czasie można starać się o „pomostówkę”.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*