
W wypadku posługiwania się tymi terminami warto wiedzieć, że nie oznaczają one tego samego i nie należy stosować ich zamiennie. Zaliczka jest instytucją niedefiniowaną w Kodeksie Cywilnym, wypracowaną przez praktykę, znajdującą zastosowanie w obrocie pomiędzy kontrahentami. Istotą zaliczki jest częściowe spełnienie świadczenia głównego przed upływem terminu do spełnienia go w całości.
Różnice między powyższymi instytucjami
W przypadku zaliczki – jeżeli wykonanie umowy nie dochodzi do skutku, podlega ona zwrotowi jako świadczenie nienależne.
W przypadku zadatku – w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga może natomiast od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, albo żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli go sama dała.
Skutki zaliczki i zadatku w razie niewykonania umowy są zasadniczo różne i wiążą się z odmiennymi zależnościami względem strony, która nie wykona umowy. Dlatego właśnie zanim zdecydujesz się na jej określony rodzaj, warto rozważyć, co jest dla Ciebie w danej sytuacji korzystniejsze. W takim wypadku warto również skorzystać z usług profesjonalnego prawnika, aby dowiedzieć się, co może być dla Ciebie bardziej korzystne.
Cieszę się, że udało mi się trafić na blog tego rodzaju. Polecam!
Bardzo interesujący artykuł!