Na co uważać przy przepisywaniu spadku?

Nie istnieje jasno określony czas, w którym powinniśmy zadbać o swoje sprawy spadkowe. Jeśli jednak wiesz, że część Twojego majątku w przyszłości chcesz przekazać swoim dzieciom, powinieneś tą sprawę rozwiązać już dziś. Szczególnie, jeśli masz obawy przez współmałżonkiem swojego dziecka. Czy da się zabezpieczyć własny majątek przed rozporządzaniem nim przez zięcia lub synową?

 

Co ze wspólnotą majątkową?

 

Wraz z dniem zawarcia ślubu przez Twoje dziecko między małżonkami powstaje tak zwana wspólnota majątkowa. Oznacza to, że wszystkie nabyte odtąd składniki majątku podlegają zarządzaniu zarówno przez męża, jak i żonę. Jak w każdym przypadku, tak i w tym istnieje szereg odstępstw od tej reguły. Jednym z nich jest przepis mówiący o tym, że darowizna i spadek wcale nie muszą stanowić wspólnego majątku, jeśli w akcie notarialnym zostało zaznaczone inaczej. Jak to możliwe?

 

Nie zwlekaj!

 

Najważniejsze przy ustanawianiu darowizny i spadku jest Twoje zdanie. Jeśli chcesz, żeby majątek jaki przekażesz dziecku pozostał wyłącznie w jego rękach i nie było możliwości, by zarządzał nim również jego współmałżonek powinieneś dokładnie zaznaczyć swoją wolę podczas wizyty u notariusza. Istnieje bowiem przepis mówiący o tym, że nawet w przypadku wspólnoty majątkowej, którą zyskują małżonkowie wraz z dniem ślubu, możliwe jest włączenie spadku i darowizny do majątku osobistego jednego z nich. Oznacza to, że zgodnie z Twoją wolą przekazana nieruchomość może pozostać w wyłącznym posiadaniu Twojego dziecka.

 

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*