Jesteś górnikiem? Skorzystaj ze swoich przywilejów!

W Polsce istnieje wiele grup zawodowych, które oprócz podstawowego wynagrodzenia za pracę otrzymują szereg innych nagród pieniężnych, rzeczowych, a także możliwości korzystania ze specjalnych praw. Do tych właśnie grup należą górnicy, którzy za swoją niebezpieczną i wyczerpującą pracę mogą otrzymywać szereg przywilejów górniczych. Jak to wygląda w praktyce?

 

Nagroda Barbórkowa

 

Górnicy w swojej pracy narażeni są na szczególne niebezpieczeństwa. Praca setki metrów pod ziemią, najczęściej w ciężkich warunkach i wysokiej temperaturze sprzyja wielu nieoczekiwanym i niebezpiecznym skutkom. Między innymi dlatego ta grupa zawodowa może liczyć na szereg pieniężnych ekwiwalentów, które choć w małym stopniu wynagrodzą im trud pracy. W Barbórkę, czyli 4 grudnia górnicy mogą liczyć na nagrody pieniężne od kopalni oraz dzień wolny od pracy. Najczęściej jest to miesięczne wynagrodzenie, które zależy głównie od stażu pracownika. Dodatkowe pieniądze wypłacane są im jako nagroda za pracę, a związki zawodowe starają się egzekwować to prawo na zarządach kopalń.

 

Deputat węglowy

 

Inną formą przywilejów górniczych jest deputat węglowy, o który także mogą się starać górnicy. Ta forma zapłaty polega na otrzymaniu przez pracownika ekwiwalentu w postaci węgla o danej wartości. Ilości deputatu ustalane są w rozporządzeniach Ministra Gospodarki i należą się pracownikom zatrudnionym pod ziemią. Oprócz dwóch omówionych w artykule form przywilejów istnieją także inne, ponieważ zarządy kopalń doskonale zdają sobie sprawę, że praca górników jest niezwykle niebezpieczna i należy ją sowicie nagradzać.

 

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*