
Pojęcie stalkingu nie jest już niczym nowym, jednak w dalszym ciągu wiele osób nie rozumie, co ono dokładnie oznacza i nie umie określić, kiedy mamy do czynienia ze stalkingiem. Tymczasem, do stalkingu dochodzi zdecydowanie częściej, niż nam się wydaje.
Czym jest stalking?
Termin „stalking” pochodzi z języka angielskiego i oznacza uporczywe nękanie w celu wywołania w kimś lęku czy poczucia zagrożenia. Może przybierać bardzo różne formy, dlatego przez długi czas może być nierozpoznany – nawet przez ofiarę.
Istnieje wiele symptomów, po których można rozpoznać stalking. Nękanie i zastraszanie po pewnym czasie prowadzi do wystąpienia objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD) i zdecydowanego pogorszenia jakości życia. Zaburzenia snu, koncentracji, trudności w wykonywaniu obowiązków są wyraźnym skutkiem stalkingu. Z biegiem czasu, bez pomocy specjalisty, ofiara nękania jest coraz bardziej przybita, przestraszona. Utrata pracy i komplikacje w życiu rodzinnym – a nawet myśli samobójcze to poważne konsekwencje nękania.
Jak się bronić przed stalkingiem?
Podstawową kwestią w obronie przed stalkerem jest uświadomienie sobie, że właśnie z tą sytuacją mamy do czynienia. Nie należy przy tym ukrywać problemu – wręcz przeciwnie. Jeśli do stalkingu dochodzi w miejscu pracy, należy niezwłocznie poinformować przełożonych. Dobrze też porozmawiać z zaufanymi współpracownikami. Nie należy uciekać przed kontaktem ze stalkerem, jednak trzeba unikać sytuacji twarzą w twarz, które sytuacjom nękania sprzyjają. W razie braku zainteresowania zwierzchników trzeba o sytuacji powiadomić prawnika. Osobom, które zaczynają odczuwać psychiczne skutki nękania, zaleca się rozpoczęcie terapii.
Moja przyjaciółka doświadczyła stalkingu. Na szczęście nie bała się o tym mówić. Mimo to, nie było łatwo.
Stalking jest częstszy, niż nam się wydaje. Niestety ludzie nie wiedzą nawet, że to co ich spotyka, jest stalkingiem.